W jaki sposób dbać o zęby? Podstawowe zasady

Jaśniejący uśmiech odsłaniający śnieżnobiałe zęby to nie tylko atrybut człowieka sukcesu, lecz również marzenie niejednej z nas.

Profilaktyka próchnicy i innym schorzeniom zębów polega zawsze na tym samym – najważniejszą rolę odgrywa tutaj powszednia higiena uzębienia.

Ważne jest także zmniejszenie konsumpcji artykułów mieszczących cukier, jako że jest on podstawowym pożywieniem drobnoustrojów próchnicotwórczych. Codziennym jak też znanym od lat zabiegiem jest czyszczenie ząbków szczoteczką a także pastą przez blisko trzy minuty – co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej każdorazowo po posiłku. Można używać elektrycznej szczoteczki lub ręcznej, wybór zależy od naszych preferencji – dentyści mówią, że każda z nich bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, jeżeli tylko myjemy ząbki odpowiednio długo oraz robimy to dokładnie.

Szczoteczkę najlepiej wymieniać co 3 miesiące, albowiem po tym czasie traci ona swe początkowe własności, włosie odkształca się jak też gorzej czyści ząbki. Liczne mikroorganizmy wraz z drobinami pożywienia zbierają się też na języku oraz tworzą osad, jaki powinniśmy wyeliminować. Poniektóre szczotki do zębów mają na główce ponadplanową nawierzchnię czyszczącą, która określona jest właśnie do oczyszczania powierzchni języka. Szczoteczka jednakże nie wyczyści dokładnie wszelkich międzyzębowych przestrzeni, szczególnie, kiedy zęby znajdują się bardzo blisko siebie. Do takowych zadań służy nić stomatologiczna, częstokroć fluorowana, jakiej używamy przed czy też po szczotkowaniu zębów.

Każdą powierzchnię międzyzębową trzeba czyścić nieużywaną częścią nici, aby nie przenosić mikroorganizmów w kolejne miejsce. Klinika stomatologiczna jest miejscem, które należy odwiedzić co najmniej raz na 6 miesięcy.