Czy doktor dentysta oznacza to samo co doktor stomatolog?

Czy wiesz, iż lekarz o specjalizacji dentystycznej to nie wyłącznie taki, jaki zajmuje się leczeniem zębów? Teoretycznie w naszym kraju te określenia używane są zamiennie, w czasie gdy lekarz posiadający specjalizację dentystyczną to lekarz, jaki zajmuje się jedynie leczeniem uzębienia.

W odróżnieniu od niego, stomatolog natomiast to doktor, jaki para się uzdrawianiem całej jamy ustnej. Rozbieżność tą objaśnia nieco etymologia tego typu słów, gdyż leksem dentysta wywodzi się od łacińskiego słowa „dens”, zatem ząb, a lekarz o specjalizacji stomatologicznej nazwę swego fachu zawdzięcza pochodzącym z Grecji wyrazom „stoma” (usta) oraz „logia” (nauka). Pozostałymi słowy stomatolog to lekarz mający szerszą niżeli dentysta wiedzę, ponieważ mógłby uzdrawiać także okolice przyzębia. W wielu państwach w codziennym użyciu istnieje to rozdzielenie do dzisiaj. W Polsce także tak było, jednak w momencie wstąpienia należącego do nas państwa do UE nazwy tego typu fachów zostały ujednolicone. Po sfinalizowaniu studiów stomatologicznych oraz zdaniu państwowego egzaminu otrzymuje się tytuł doktora dentysty.

Jest to trochę niezasłużone dla lekarzy, którzy obrali kiedyś specjalizację stomatologiczną, gdyż po wstąpieniu do Unii Europejskiej zostali niejako zdegradowani. Mają przecież bardziej obszerną wiedzę. Dlatego także co poniektórzy lekarze, którzy ukończyli studia dentystyczne przed 2002 rokiem czasami zamieszczają na drzwiach swoich gabinetów napis lekarz stomatolog koło określenia doktor dentysta.
Z punktu widzenia ojczystego prawa stosowanie tych wyrazów zamiennie jest dozwolone, wszakże w wypadku doktorów posiadających znaczny staż pracy, należałoby nazywać ich z grzeczności stomatologami.