Radio internetowe – najpopularniejsze radia online w Polsce

Niektórym ludziom trudno wyobrazić sobie życie codzienne bez radia. Choć od pierwszej audycji w naszym kraju minęło już prawie sto lat, nadal jest to jedno z najpopularniejszych mediów. Obecnie głównie słuchamy za jego pośrednictwem muzyki, choć często włączamy radio dla informacji ze świata. Wraz z rozwojem internetu coraz większą popularnością cieszy się radio online. Kto słucha radia i które stacje radiowe online są najpopularniejsze w Polsce?
Radio internetowe – kto najczęściej słucha radia?

Praca przy komputerze, home office, czy rozrywka lub przeglądanie informacji. Przy komputerze spędzamy wiele godzin w ciągu dnia, tworząc w nim własny świat. Nie może tam zabraknąć miejsca także na radio internetowe. Szacuje się, że ponad 70% dorosłych polaków codziennie słucha radia. Wielu z nich robi to właśnie za pośrednictwem internetu dzięki różnym urządzeniom mobilnym. Nie są to jedynie komputery, ale także smartfony czy tablety. Internetowe radia prowadzą już wszystkie największe stacje radiowe, a także mniejsze rozgłośnie regionalne. Dzięki temu ulubiona rozgłośnia może rozbrzmiewać nawet w miejscu, gdzie fale radiowe nie dają odpowiedniej jakości.

Spośród osób, które słuchają radia, trudno wskazać jedną grupę wiekową lub społeczną, która wyraźnie góruje na tle innych. Jest jednak jeden zawód, przy wykonywaniu którego większość osób słucha właśnie radia online lub tradycyjnego. Chodzi o kierowców, którzy podczas wykonywania swojej pracy przez większość czasu słuchają różnych rozgłośni radiowych. Dzięki temu ta grupa zawodowa znacznie zawyża średnią czasu i intensywności korzystania z usług stacji radiowych. Powyżej średniej słuchaczy radiostacji online znajdują się także przedstawiciele wolnych zawodów oraz właściciele niewielkich lub jednoosobowych firm.

Kiedy słuchamy stacji radiowych online?

Z badań prowadzonych przez firmy zajmujące się opinią publiczną wynika, że statystycznie słuchamy radia ponad cztery i pół godziny dziennie. Oczywiście sporadycznie koncentrujemy się tylko na słuchaniu radia, a najczęściej jest to jedynie program rozbrzmiewający w tle. Z uwagi na liczne programy muzyczne, emitowane przez najpopularniejsze stacje, radio staje się sposobem na zagłuszanie ciszy i rozluźnienie atmosfery.

Jak łatwo się domyślić, radia online i tradycyjnego najczęściej słuchamy podczas pracy. W wielu zakładach produkcyjnych czy biurach program radiowy rozbrzmiewa przez cały dzień. Również podczas prac domowych lubimy słuchać stacji radiowych. Prasowanie, szycie czy drobne zajęcia naprawcze przebiegają szybciej, jeśli w tle można posłuchać muzyki oraz wiadomości.

Przy określeniu sytuacji, w których najczęściej słuchamy radia, nie może zabraknąć samochodu. Jeśli chodzi o przemieszczanie się samochodem, nie zawsze imponuje ilość czasu, jaki spędzamy na słuchaniu stacji radiowych. Ciekawsza jest częstotliwość słuchania. Niemal za każdym wejściem do samochodu podczas dowolnej trasy wewnątrz puszczamy muzykę. Zdecydowanie radio dominuje na tle muzyki emitowanej z innych nośników lub serwisów.

Radiostacje online – które są najpopularniejsze?

Jeśli przypomnimy, że ponad 70% Polaków słucha radia regularnie, można łatwo wyobrazić sobie zróżnicowanie tej grupy. Wśród słuchaczy znajdują się osoby o różnym wykształceniu, zawodzie oraz w każdej grupie wiekowej. Dzięki temu słuchają oni wielu odrębnych programowo stacji radiowych, które mocno różnią się charakterem emitowanego materiału.

Największą popularnością wśród stacji radiowych cieszy się radio RMF, które zdobywa sympatię prawie jednej czwartej wszystkich słuchaczy. Na kolejnym miejscu jest druga ogólnopolska komercyjna rozgłośnia, czyli radio Zet. Ostatni stopień podium zajmuje Polskie Radio z programem pierwszym, choć w czołówce od lat znajduje się także Trójka. W konkretnych kręgach zainteresowaniem cieszy się także Radiostacja, uznawana za rozgłośnię harcerską, czy radia akademickie. Sporą popularność mają radia regionalne, które jednak w skali kraju wypadają znacznie słabiej z uwagi na mniejsze zasięgi. Na tym tle wyjątkiem okazuje się stołeczne radio Wawa.

W przełożeniu na radia online i słuchania stacji za pośrednictwem internetu klasyfikacja wygląda podobnie. Ciekawiej robi się, jeśli wyłączymy trzy pierwsze stacje radiowe, które okupują pierwsze miejsca w obu klasyfikacjach. W tym zestawieniu na najwyższej pozycji jest radio Eska. Rozgłośnia może pochwalić się prawie dziesięcioma procentami słuchaczy ze wszystkich korzystających z radia online. Dobre wyniki notuje także RMF Maxxx, którego oferta programowa z roku na rok zdobywa więcej sympatyków.

Warto tu wspomnieć również o średnim czasie słuchania danej rozgłośni radiowej. Za pośrednictwem internetu najdłużej słuchana jest stacja RMF. Sympatycy tej rozgłośni chcą słuchać online radia przez prawie cztery godziny za każdym wejściem na stronę. Wynika z tego, że to właśnie pracownicy biurowi są najwierniejszymi słuchaczami, ponieważ często słuchają za darmo polskie stacje radiowe w internecie ze stron www.